Однією з найважливіших методик у сфері допоміжних репродуктивних технологій є заморожування гамет та ембріонів. Можливість кріозберігання одразу вирішує декілька питань репродуктивної медицини:
-
Зокрема, це зниження випадків багатоплідних вагітностей, внаслідок переносу декількох ембріонів у свіжих циклах. Кріозберігання дає змогу перенести один морфологічно найкращий ембріон (eSET) та заморозити інші ембріони гарної якості із можливістю їх використання в майбутніх циклах лікування.
-
На сьогоднішній день активно використовується стратегія заморожування всіх ембріонів, отриманих у циклі ДРТ. У даному випадку кріозберігання ембріонів дає час на підготовку ендометрію до успішної імплантації. Іншою причиною є проведення генетичного тестування з метою відбору здорових ембріонів.
-
Відомо, що оваріальний резерв та якість ооцитів значно знижується після 37 років. Кріозберігання ооцитів дає жінкам шанс на відкладене материнство. Крім того, кріозберігання гамет є одним із способів збереження фертильності після лікування онкологічних захворювань. Що стосується безпосередньо процесу заморожування, його суть полягає у переході рідкої цитоплазми клітин (внутрішній вміст клітин) в склоподібний стан. При цьому існує певний ризик – пошкодження внаслідок внутрішньоклітинного та позаклітинного утворення кристалів льоду.
На даний момент найбільш ефективною в ембріології є методика вітрифікації.
Вітрифікація передбачає повну відсутність кристалізації. Успішність методики полягає у використанні середовищ із високою концентрацією кріопротекторів та швидкого заморожування з 37°С до -196°С. Щоб досягти високої швидкості при вітрифікації, заморожування проводять шляхом безпосереднього занурення ооцитів чи ембріонів на кріоносіях в рідкий азот (25000°C/хв).
Перевірка ефективності методики заморожування полягає у рівні виживаності ембріонів після відтаювання. Метод вітрифікації дозволяє досягти 99% виживаності ембріонів та 90% виживаності ооцитів.